Cum imi recuperez bunul?

1 октября 2017 40

Mi-a fost ridicat ciclomotorul la care am doar actele de uzina, alt act care ar demonstra ca eu sunt proprietar nu mai am. In baza actelor eliberate de uzina pot sa demonstrez cumva ca eu sunt proprietarul?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Адвокат

Puteţi.
Suplimentar:
Articolul 305. Prezumţia proprietăţii
(1) Posesorul este prezumat proprietar al bunului dacă nu este dovedit că a început a poseda pentru un altul.

__________
Legile Republicii Moldova
1107/06.06.2002 Codul civil. Cartea a doua - Drepturile reale (art.284-511) //Monitorul Oficial 82-86/661, 22.06.2002

2 октября 2017