Cum impartim apartamentul dupa divort daca il achitam in rate?

26 августа 2017 102

Cum sa procedez corect daca vreau sa divortez, dar apartamentul dobindit in timpul casatoriei se achita in rate (la moment numai de catre sot). Am dreptul sa ramin in apartment cu copilul minor?Sotul nu are viza de resedinta in apartamentul dat - aceasta schimba ceva?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Natalia,

Trebuie să știți că proprietarii apartamentului sunteți ambii și astfel la divorț urmează partajul averii daca aceasta se cere..

Dacă partajul averii nu va avea loc dvs veți putea continua să locuiți cu copilul dvs în apartament. Totodată, soțul dvs nu are nevoie de viză de reședință odată ce... mai detaliat apartamentul dat este locuința principala unde acesta își are domiciuliul.

Părinţii se pot întelege asupra locuinţei copilului după divorţ. Dacă părinţii nu se înţeleg şi decid contrar interesului superior al copilului, instanţa de tutelă stabileşte, odată cu pronunţarea divorţului, că locuinţa copilului minor să fie la părintele cu care locuieşte în mod statornic (părinte rezident). Dacă până la divorţ copilul a locuit cu ambii părinţi, instanţa îi stabileşte locuinţa la unul dintre ei, ţinând seama de interesul său superior.

26 августа 2017