Cum intervin in proces dintre primarie si mama copiilor aflati la intretinerea mea?

18 апреля 2017 40

Sunt asistent parental, copiii din plasament au fost luati dintr-o familie fara decadere din drepturi. La moment se desfasoara judecata intre primarie si mama copiilor, alcoolica. Cum pot apara in judecata interesele copiilor, daca nu sunt invitata? Nu pot depune o alta cerere de chemare in judecata? Vreau sa merg si sa vorbesc la judecata. Ce sa fac?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Buna ziua! Ati putea interveni in proces in calitate de intervenient accesoriu, in baza art. 67 Cod de Procedura Civila. Pentru aceasta este necesar de depus o cerere de intervenire in proces, la instanta de judecata, in care sa motivati interesul interventiei (de ex. ca puteti face careva declaratii importante... mai detaliat pentru aflarea adevarului, sau ca aveti careva probe, sau cel mai simplu ca in virtutea functiei, doriti sa aparati drepturile copiilor pe care iii ingrijiti, etc.).
Avind in vedere ca asisentul parental se constituie pe linga Sectia asistenta sociala si protectie a familiei din cadrul autoritatii publice locale, ar trebui sa solicitati sa fiti atrasa in proces de partea Primariei.
Alta solutie ar fi ca Primaria , ca parte in proces, sa solicite in sedinta de judecata atragerea Dvs in proces, la ce instanta de judecata ar trebui sa emita o Incheiere.

19 апреля 2017