Cum poate fi schimbat administratorul CCG?

26 августа 2024 0

Buna ziua. Avem o Cooperativa de Constructie a Garajelor, fondata in 1997, care de fapt nu are niciun garaj inregistrat cu drept de proprietate din motiv ca terenul a fost instrainat inca in 2004. Tot de atunci a ramas inregistrat la ASP administratorul care este disparut impreuna cu multi alti membri ai CCG, care au abandonat garajele. In prezent suntem circa 30 de persoane ce ne mai folosim de garaje. Aproximativ 70% din noi nu suntem membri de la fondare si nici nu am fost acceptati de adunarea generala, deoarece nu a fost organizata niciodata dupa 2004. Cine stie daca in dosarul de la ASP este lista de membri si daca noi putem organiza o adunare prin care sa ne alegem un nou administrator?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

La ASP trebuie sa fie statutul cooperativei, lusta membrilor si informatia despre prima adunare de constituire. Trebuie sa gasiti statutul si sa urmati procedurile pentru a deveni membri ai cooperativei, dupa care veti putea vota un nou administrator.

Vedeti aici un exemplu: https://idno.md/companie?idno=1008602002490/cooperativa-de-garage-nr.2

30 августа 2024

Buna ziua! Mersi pentru raspuns!Doar ca la ASP nu ne dau dosarul fiindca are dreprul s-al ridice doar administratorul sau reprezentantul lui prin procura. De fapt administratorul este nominal si nu-si indeplineste atributiile nu face adunari nu colecteaza varsaminte s.a.m.d. Membrii care erau de la constituire majoritatea nu sunt. Unii... mai detaliat au transmis garajele altora,altii au abandonat,o parte din ei deja nu mai sunt in viata. Nu vad posibilitatea de a face adunare generala.Poate este o cale prin instanta de judecata de demis administratorul si de a numi altul? Apropo noi in aceeasi jurisdictie mai avem deschisa o cooperativa in 2011 dar din pacate consiliu nu au votat pentru repartizare de teren pentru constructia garajelor. Posibil sa putem comasa doua CCG-uri in unul?
Daca sunteti cointeresat sa ne ajutati,trimiteti contactele la nr078889659.
Multumesc anticipat

2 сентября 2024