Cum pot afla dacă sunt angajată legal?

15 апреля 2020 550

Bună ziua. Activez ca profesoară la o instituție de învățământ. Până în momentul de față directoarea nu a încheiat un contract de muncă cu mine. Ea susține ferm că sunt angajată. Cine atunci a pus semnătura în locul meu sau contract de fel nu există? Ce pot face în cazul acesta? Unde pot afla dacă sunt angajată legal?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Cel mai simplu, interveniți cu o cerere către Casa națională de asigurări sociale teritorială sau centrala cu cerere sa vă fie confirmat/informat dacă pretinsul angajator a declarat angajarea dumneavoastră cît și efectuează plățile corespunzătoare.
Pe angajatorul urma să declari angajarea dumneavoastră cel mult pină la data de 25 a lunii.
Totodată, pe... mai detaliat site a CNAM puteți verifica statutul de asigurat, or din decontări, angajatorul urmează lunar sa achite prima pentru polița de asigurare.

16 апреля 2020
Ilie Nevmer
  • Юрисконсульт

Pentru a nu se complica cu cereri cautari sunt citeva momente cheie de determinare a statutului de salariat.
1 - Este o institutie de invatamint privata sau publica?
2 - Salariul este achitat prin transfer bancar pe contul bancar sau in numerar?
3 - Este sau nu ordin de angajare?
4 - Din salariul... mai detaliat calculat si cel indreptat spre plata este diferenta sau nu?
In caz de necesitate apelati.

16 апреля 2020