Cum pot demostra procurarea bunurilor comune in perioada casatoriei?

21 августа 2018 66

Buna ziua. Vin cu asa o intrebare. Sotia a dat la divort. Locuiam in aprtamentul parintilor ei impreuna cu copii. Intr-o buna zi, cand eram iesit, a incuiat usa. Respectiv, am ramas cu ce eram pe mine, fara acte etc. Am incercat de nenumarate ori sa o sun pe ea, pe parintii ei, nimeni nu raspundea la apeluri. Fiind fara haine (timp de iarna), fara acte (nici nu ma puteam angaja la servici), dupa o perioada am fost nevoit sa scriu plangere la politie. Au chemat-o, a promis ca-mi intoarce lucrurile personale, iar de acte, motiva ca nu le gaseste si ca imi va da bani sa fac altele (ceea ce nu s-a intimplat). Ultimii 6 ani ea nu a muncit, fiind cu copii minori acasa. Munceam numai eu (aveam salariu decent). In apratamentul parintilor ei, din munca mea s-a facut reparatie, s-a cumparat practic tot mobilierul si tehnica - s-au cheltuit bani multi. In fine intrebarea este: cum pot eu sa demonstrez in judecata bunurile acumulate in perioada casniciei, neavand nicio proba (acte de cumparare etc.)?
Multumesc.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția

chiar nimeni nu cunoaste un raspuns?

22 августа 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

După spusele Dvs: „neavand nicio proba (acte de cumparare etc.)” nu puteţi demonstra nimic, totuşi aveţi dreptul să înaintaţi o cerere în judecată privind partajarea bunurilor proprietate în devălmăşie.

Servus

24 августа 2018