Cum pot intra in posesia mostenirii

21 января 2018 113

Buna ziua. Tatal meu a decedat, iar eu sunt unicul mostenitor. Tata meu avea in posesie o cota de pamint si n-a scris-o pe nimeni. Eu nu am niciun document referitor la acea cota. De unde pot gasi aceste documente.

Jurist comments 2

Irina Burac-Mihalachi
  • Адвокат

Buna! Va puteti adresa la oficiul cadastral teritorial pentru a afla ce proprietati detinea tatal. Pentru intrebari de concretizare ii puteti contacta pe linia verde indicata pe siteul oficial cadastre.md, unde chiar poate fi comandat online un certificat privind inscrierile privind dreptul de proprietate.

21 января 2018
Mihai Guțu
  • Адвокат-стажер

Exista posibilitatea ca in cadastru sa nu existe informatie cu privire la dreptul de proprietate, in cazul in care a detinut doar titlu asupra cotei. In cazul in care cunoasteti regiunea in care acesta ar fi putut detine proprietatea, va puteti adresa la autoritatea publica locala (ex. Primaria), acolo puteti... mai detaliat primi mai multe informatii. In baza nr. cadastral, ulterior puteti sa intreprindeti actiunile necesare.
Pentru a solicita certificat de la cadastru, veti avea nevoie sa idicati nr. cadastral al bunului, pe care il puteti afla pe http://geoportal.md (daca cunoasteti unde se afla bunul dat).

22 января 2018