Cum pot sa aflu de ce a fost aplicat sechestru pe terenul pe care l-am cumparat, dar nu l-am inregistrat pe numele meu?

29 мая 2023 34

Buna ziua. Am cumparat un teren, dar nu am inregistrat imediat tranzactia la cadastru. Acum am incercat sa o fac si am aflat ca pe terenul cumparat a fost aplicat sechestru de catre judecatoria Chisinau. Nu stiu unde se afla vanzatorul si nu-l pot gasi. Nici la ASP, nici la judecatorie nu vor sa-mi spuna cauza pentru care a fost aplicat sechestrul. Cum pot totusi sa aflu de ce a fost aplicat sechestrul? Exista vreo modalitate legală?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Ilie, da există. La ziua de astăzi DVS sunteți proprietarul terenului, posibel dețineți de contractul de vânzare- cumpărare a terenului, când a avut loc tranzacția, notarul n-a știut, adică el nu deținea de informație despre existența interdicției. Posibel vechil deținător a avut luat vreun credit de la o companie... mai detaliat de creditare, el a ascuns acest lucru de interesele DVS, a dat dovadă că este escroc ( art. 190 CP ) pentru o claritate DVS sunteți în drept să vă adresați la ASP-Cadastru și să verificați în baza căruia document este aplicat sechestru ( o încheierea din partea judecății sau o interdicție din partea executorului ). Dacă o să stabiliți executorul, DVS o să puteți să vă adresați la executor pentru a verifica în baza căruia document este pornită cauza de executore ( titlu execotiul ).

30 мая 2023