Cum pot sa îmi iau copilul în vacanțe la mine peste hotare?

27 сентября 2018 91

Bună ziua. Am și eu câteva întrebări. Am divorțat de fosta soție și avem împreună un copil minor de 6 ani.
1. Cum pot sa îmi iau copilul în vacanțe la mine peste hotare, dacă mama nu este de acord?
2. Plătesc pensie alimentară în fiecare lună, dar fosta soție nu vrea sa accepte bunuri pentru copil, numai bani. Cum pot sa fac ca ea sa primească?
3. Ma amenință ca o sa scoată copilul de pe familia mea. Poate face asa ceva?

Комментарии юристов 9

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Viorel,
Urmează să vă adresați la Autoritatea tutelară (Direcția pentru Protecția Drepturilor Copilului și Familiei) din localitatea/sectorul unde domiciliază împreună cu copilul pentru a stabili un grafic de întrevederi cu copilul.
În cazul în care copilul iese din țară fiind însoțit de către unul din părinți nu este necesar acordul celuilalt... mai detaliat părinte, însă având în vedere ca domiciliul permanent al copilului este cu mama ar fi cazul să îi solicitați o eliberarea unei asemenea declarații.
Prezenta unei asemenea declarații vă asigură de eventualele întrebări la traversarea frontierei unui stat străin. Or, fiecare stat își instituie propriile reguli de tranzitare/traversare a frontierei sale de stat.
Daca fosta soție va împiedică vizitarea copilului sunteți în drept să sesizați Poliția, iar aceasta risca sa fie amendată.

În cazul în care impiedimentele continua sau vi se refuză acordul la ieșirea din țară a copilului împreună cu Dvs în scop turistic va puteți adresa în instanţa de judecată.

27 сентября 2018

Eu locuiesc peste hotare și nu pot merge acasă decât o singura data în an. Ce pot face ca să pot aduce copilul 1 luna în vacanta și în vacantele de sărbători se poate face asa ceva?? Va rog mult sa îmi spuneți îmi iubesc foste mult copilul și vreau... mai detaliat sa fac parte din viata lui chiar daca nu mai trăiesc cu mama acestuia.

27 сентября 2018

Se poate face un asemenea grafic?

27 сентября 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua Viorel,
Un asemenea grafic poate fi stabilit de autoritatea tutelară după cum mai menționat și anterior.
Pentru aceasta va adresați la Autoritatea tutelară/ Direcția de Protecție a Drepturilor Copilului și Familiei.
Daca nu puteți veni personal sa o depuneți o puteți face prin reprezentan, ceea ce presupune împuternicirea unei persoane printr-o... mai detaliat procură, iar dacă se ajunge la examinarea unui litigiu în instanța de judecată urmează sa încheiați contract de asistență juridică cu un avocat, care se va ocupa de cauza Dvs în lipsa Dvs.

28 сентября 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Vreau să menționez că mama copilului oricum ar putea sa va creeze impedimente și atunci va adresați în instanţa de judecată, iar dacă aveți grafic care dansa nu îl va respecta nu poate decât sa fie amendată contravențional, cu excepția situațiilor în care graficul a fost într-un final stabilit printr-o... mai detaliat hotărâre judecătorească care nu se execută intenționat. Or, neexecutarea intenționată a unei hotărâri judecătorești poate atrage după sine atragerea la răspundere penală.

28 сентября 2018

Va mulțumesc pentru timpul acordat și pentru răspunsuri. Încă o chestie as vrea sa mai întreb ea îmi spune ca, copilul nu vrea sa vorbească respectiv sa vina la mine ceea ce eu nu cred și sunt mai mult ca sigur ca îl manipulează când sunat sa vorbesc dinsa... mai detaliat ragnea la copil și acesta prin urmare nu voia sa vorbească și el îmi spunea ca mămică nu îmi da voie în asemenea caz am nevoie de dovezi da?? Va mulțumesc frumos de mare ajutor mi-ați fost

28 сентября 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Da, aveți necesitate de dovezi!

28 сентября 2018

Mulțumesc frumos o zi buna sa aveți

28 сентября 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Pentru puțin.

Succes.

28 сентября 2018