Cum pot sa-mi intorc avansul?

21 августа 2017 1829

Am dat avans pentru procurarea unui apartament, am scris o recipisa: pretul, data, suma avansului. Din anumite motive, proprietarul vrea un alt pret. Sigur ca nu sunt de acord. Avansul nu vrea sa mi-l intoarca, termenul recipisei e pina pe 5 septembrie, cum sa procedez?

Комментарии юристов 4

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Dvs sunteți în drept să pretindeți restituirea sumei date în avans.
Astfel notificați persoana să vă reîntoarcă avanasul iar în caz de eschivare vă asumați dreptul de a vă adresa în judecată.

Dacă acesta nu vă dă un răspuns pozitiv, înaintați o acțiune în judecată pentru reîntoarcerea sumei de bani demostrând... mai detaliat acest fapt prin recipisa încheiată și notificarea făcută de către dvs părții contractante care confirmă răspunsul negativ prin care partea opusă nu-și respectă obligațiile .

21 августа 2017
  • Юрисконсульт
  • Иные правонарушения

Bună seara.
Mai multe detalii gasiți pe această pagine web http://yavo.md/rom/raspunsuri/v/cum-as-putea-scoate-banii-de-la-un-om-care-imi-este-dator
Mult succes!!!

21 августа 2017
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna seara!

Sunteti sigur ca banii transmisi de dvs constituie un avans? Poate arvuna? In caz contrar, nu vad de ce partea cealalta refuza sa vii intoarca.

In orice caz, daca ati transmis banii cu titlu de avans, dvs puteti pretinde la ei, iar daca cu titlu de arvuna -... mai detaliat nu puteti pretinde la ei.

21 августа 2017
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua !

Cu titlu de precizare, pentru ca o garanție acordată să fie considerată drept arvună, este necesară indicarea expresă a acestui fapt în recipisă sau referirea la acest fapt printr-o altfel de stipulație (verbală, de exemplu) sau confirmarea acestui fapt de către cocontractant. Important este ca ulterior să poate... mai detaliat fi probat faptul că părțile s-au referit nemijlocit la arvună.
Faptul că în Codul CIvil al Republicii Moldova se dispune obligativitatea întocmirii acordului cu privire la arvună în scris nu este o condiție de valabilitate, ci de probațiune.

În toate celelalte cazuri, garanția va fi considerat drept avans, inclusiv în caz de litigiu în instanța de judecată.

Avansul se restituie în orice caz, iar arvuna-doar în unele. Deci, în situația d-voastră, calitatea de avans a sumei înaintate anticipat reprezintă o circumstanță favorizantă pentru d-voastră.

Succese!

23 августа 2017