Cum pot sa-mi intorc carticica medicala?

6 мая 2017 73

AM LUCRAT LA UN RESTAURANT DE FAST FOOD SI EI MI-AU ACHITAT CARTICICA MEDICALA SI REFUZA SA MI-O INTOARCA. EU AM DREPTUL SA O CER? Sau ei au dreptu sa-mi o opreasca?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Ca lucrator de restaurant, Dvs. probabil erati supus unui examen medical periodic.
Vedeti acest regulament:
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=366673

29. Dosarul medical trebuie:
1) păstrat în comisia medicală a instituţiei medico-sanitare publice/private care a efectuat examenul medical, cu eliberarea unei copii a dosarului, la cererea persoanei examinate;
2) transmis, în termen de 3 zile lucrătoare, instituţiei medico-sanitare publice/private,... mai detaliat care va efectua examenul medical în continuare, la solicitarea în scris a președintelui comisiei medicale sau a persoanei, în cazul schimbării locului de muncă a acesteia.
30. Toate documentele privind examenele medicale:
1) sînt confidenţiale în condiţiile stabilite de legislaţia privind protecţia datelor cu caracter personal;
2) trebuie să fie păstrate în instituţia medico-sanitară publică/privată care a efectuat ultimul examen medical timp de 30 de ani de la încetarea expunerii lucrătorului la factori profesionali de risc şi ulterior nimicite.
31. În timpul efectuării examenului medical la angajare în muncă și a examenului medical periodic, pentru stabilirea aptitudinii în muncă, preşedintele comisiei medicale poate solicita medicului de familie al persoanei examinate un extras din fişa medicală de ambulatoriu (f.027/e), cu consimțămîntul acesteia.

12 мая 2017