Cum pot sa-mi reintorc carnetul de munca?

18 апреля 2017 48

Orhei. Septembrie 2015 pina la sfirsitul lunii aprilie 2016 am muncit (oficial martie si aprilie) la o fabrica de produse alimentare. Dupa depunerea cererii de demisie nu vor sa-mi intoarca carnetul de munca. Cum sa procedez?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Bună ziua, Sergei.

Conform pct. 70 din Hotărârea de Guvern privind carnetul de muncă nr. 1449 din 24.12.2007 la încetarea contractului individual de muncă încheiat cu salariatul, unitatea este obligată să vă elibereze carnetul de muncă în ziua eliberării, efectuînd înscrierea de eliberare în modul stabilit.

Dacă eliberarea carnetului de... mai detaliat muncă este reţinută din vina angajatorului, salariatului i se plăteşte salariul mediu pentru tot timpul absenţei forţate de la lucru, cauzate de imposibilitatea angajării la altă unitate după eliberarea din serviciu din motivul lipsei carnetului de muncă.

Adresați o cerere prealabilă la fabrica unde ați lucrat prin care solicitați despăgubiri pentru neeliberarea în termen carnetului de muncă, ulterior adresați o cerere în instanță de judecată în temeiul art. 354 lit.g din Codul Muncii. Totodată, depuneți o plîngere la Inspecția Muncii.

19 апреля 2017