Cum pot sa recuperez de la avocat banii platiti pentru niste servicii, pe care nu le-a prestat?

23 марта 2023 58

Buna ziua. Am incheiat cu avocatul un contract ca sa ii aparam drepturile surorii mele in procesul de divort, in baza unei procuri. Mai tarziu, dupa ce a incheiat contractul si a incasat banii, avocatul a spus ca procura amintita nu este valabila pentru ca un avocat s-o reprezinte pe sora in instanta. Pana la urma, judecata a avut loc fara participarea avocatului, drept pentru care i-am cerut sa intoarca banii platiti. Avocatul imi spune ca nu poate sa-mi intoarca banii pentru ca nu ar exista o procedura de intoarcere a banilor platiti pentru servicii care nu au fost prestate. Cum sa procedez ca sa intorc acesti bani?

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Conform Legii cu privire la avocatură, împuternicirile avocatului se confirmă prin mandat.
Mandatul se semnează de către client direct.
Presupun că ați avut o procură din partea surorii de a semna mandatul în locul ei.
Depinde pentru ce ați negociat să achitați prețul: pentru studierea și pregătirea cererii de judecată +... mai detaliat participarea în ședință sau doar participarea în ședință.

Nu e clar refuzul avocatului de a întoarce banii. Pentru mai multe detalii mă puteți apela: 068769517.

23 марта 2023
  • Юрисконсульт

Buna Diana, DVS ați dat peste un avocat escroc, el s-a obligat să acorde servicii, dar în realitate, el s-a eschivat. DVS sunteți în derept să apelați ofocia cu o cerere la Biroulș Republican al avocaților ( mun. Chișinău, str. București 46 ). instituția dată o să verific metivul avocatului... mai detaliat de ce n-a participat pe cauza dată și de ce el categoric a refuzat să vă retruneze banii, avocatul e măgari.

23 марта 2023