Cum pot scoate un sechestru

17 января 2020 147

Bună ziua. Am un sechestru pe conturile bancare din cauza unui credit. Creditul l-am achitat și am certificatul la mana. L-am sunat pe executor si mi-a spus sa ma adresez la judecata cu o cerere precum ca solicit scoaterea sechestrului, dar cu ajutorul unui jurist. Nu stiu ce sa fac. Cum sa procedez?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna ziua Mariana,

Odata ce Dvs ati achitat datoria si cheltuielile executorului, el trebuie sa dispuna incetarea procedurii de executare cu anularea tuturor masurilor de asigurate a executarii (inclusiv sechestru pe cont).

În caz ca executorul refuză să dispuna anularea sechestrului atunci puteti contesta actiunile lui in judecata.

18 января 2020