Cum pot verifica la care executor se afla dosarul meu?

15 марта 2024 3

Buna ziua. Am contractat cateva credite de la companii de microfinantare. Am achitat ratele timp de un an, dupa care nu am mai reusit si de jumatate de an nu am achitat nimic. Trei creditori m-au dat in judecata. Din informatiile postate pe portalul instantelor am aflat ca cel putin o hotarare a fost pronuntata. Cum pot sa aflu la care executor se afla titlul executoriu?

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. Depinde dacă hotărârea a devenit irevocabilă (după 30 de zile de la pronunțarea hotărârii dacă nu a fost atacată cu apel) și dacă creditorul a transmis dosarul la executorul judecătoresc. În cazul în care executorul judecătoresc a primit cererea din partea creditorului, executorul judecătoresc va trimite o notificare... mai detaliat în adresa Dvs cu propunerea de a executa documentul executoriu în termen de 15 zile, fără să întreprindă acţiuni de punere în executare a documentului executoriu.

16 марта 2024
  • Адвокат

.....sau de la creditor, sau puteți să încercați să apelați executorul judecătoresc care are în competența teritorială adresa domiciliului Dvs., deși creditorul poate depune spre executare și altui executor......cel mai bine, comunicați cu creditorul poate chiar să nu înainteze spre executare silită, dacă ajungeți la un acord cu ei.....oricum au... mai detaliat 3 ani termen de prezentare a titlului executoriu spre executare.....

16 марта 2024