Cum procedez cind mi-a fost lezata imaginea familiei intr-un reportaj?

14 августа 2017 37

Recent, am figurat intr-un reportaj TV, in care au fost relatate informatii eronate despre familia noastra, apoi s-au relatat doar informatii negative pseudo-stiintifice, de catre specialisti dubiosi, in legatura cu copiii nostri, pe care nu i-au vazut sau consultat. Ce putem face in acest caz si care este termenul limita?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Urmeaza sa inaintati o cerere prealabila conform legii cu privire la libertatea de exprimare , si ulterior sa inaintati actiunea in instanta de judecata prin care :
- sa solicitati stoparea actiunilor de denigrare a persoanei
- sa solicitati achitarea prejudiciului moral si a cheltuielilor de judecata cauzata de defaimarea... mai detaliat persoanei
- sa solicitati obligarea postului de televiziune la dezmintirea publica a informatiei

14 августа 2017