Cum procedez daca copilul de 3 ani nu este acceptat la gradinita pe motiv ca nu are toate vaccinile primite?

29 мая 2017 60

Cum procedez daca copilul de 3 ani nu este acceptat la gradinita pe motiv ca nu are toate vaccinile primite? Vreau sa mentionez ca copilul a suferit de o maladie care si a exclus anumite vaccini din calendarul de vaccinare. Cu toate ca am prezentat confirmare de la medic, directoarea de gradinita mentioneaza ca copiii fara vaccini stau acasa. Imi puteti da un sfat in aceasta situatie?

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Solicitati ajutorul asistentei sociale teritoriale , solicitati inscrierea la alta gradinita , pe cale amiabila, in caz contrar depuneti cerere iar ulterior si actiune in judecata privind contestarea refuzului !!

29 мая 2017
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Bună seara, Tatiana.

Conform Hotărîrii de Guvern nr. 1113 din 06.10.2016 cu privire la aprobarea Programului național de imunizare pentru anii 2016-2020, obiectivul 2 lit. e) prevede
asigurarea admiterii în colectivităţile de copii, în lipsa contraindicaţiilor medicale argumentate și documentate, doar a copiilor vaccinaţi în conformitate cu prezentul Program.

29 мая 2017
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Tatiana, încercați încă o data să discutați cu directoarea și să-i explicați că copilul are contraindicații la imunizare și că totul este documentat de medicul de familie.
În caz că nu reușiți adresați-vă cu o plângere la Direcția raionala de învățământ.

29 мая 2017