Cum putem sa recuperam datoria in urma producerii accidentului rutier dacă avem recipisa de la persoana data?

27 августа 2017 201

Buna seara. In urma unui accident rutier persoana care a accidentat mașina noastră a fost de acord sa achite costul reparației fără a implica asiguratorul. A fost stabilit un preț, iar persoana a fost de acord și a scris o recipisa precum ca achita integral tot costul reparației. Dumnealui a achitat aproximativ 60% din suma, restul motivând ca nu le are. Deși a spus sa mai așteptăm trei luni, am primit același răspuns. Masina a fost reparata cu diferența de cheltuieli din partea noastră. Multumesc anticipat.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Bună ziua.
Pentru început, expediați o somație către persoana care a provocat accidentul și solicitați despăgubirea în suma cheltuielilor efectuate pentru repararea autoturismului, acordându-i un termen și paralel informându-l despre faptul că în lipsa compensării cheltuielilor veți depune o acțiune în judecată.
Desigur, la depunerea acțiunii în judecată veți avea... mai detaliat nevoie și de probe cum ar fi cecuri, care vor demonstra costul reparației autoturismului.
Succes!

28 августа 2017