Cum putem trece actele pe casa pe fecior daca ele sunt pe tata care a decedad in 1997?

30 марта 2017 38

Am vrea sa facem actele pe casa, care e scrisa pe tatal decedat in 1997. Mama e in viata si e deacord. Cum procedam?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Bună ziua, Natalia.

Iniţial trebuie să depuneţi în instanţă de judecată o cerere cu privire la constatarea faptului acceptării succesiunii de la tatăl Dvs în conformitate cu art. 281 din Codul de Procedură Civilă.

De regulă la o astfel de cerere se anexează următoarele acte: copia buletinului de identitate a... mai detaliat Dvs, certificatul de deces al tatălui, copia certificatului de naştere al Dvs, extras din registrul bunurilor imobile, refuz de la notar privind deschiderea succesiunii, refuzul de la ceilalţi moştenitori autentificat de notar, certificat privind lipsa restanţelor, taxa de stat.

30 марта 2017