Cum putem verifica daca automobilul nu este pus in gaj la procurarea acestuia de la persoana fizica?

31 июля 2024 0

Buna ziua. In cazul procurarii unui automobil de catre o persoana fizica de la alta persoana fizica, cum putem fi siguri ca vinzatorul nu are pus in gaj acel automobil?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Параюрист

Conform art. 674(2) din Codul civil, gajul bunurilor mobile fără deposedare se înregistrează în registrul garanțiilor reale mobiliare (registrul garanțiilor). Deci, dacă automobilul pe care doriți să-l cumpărați este gajat, această informație neapărat trebuie să fie înregistrată în Registrul garanțiilor reale mobiliare.
În conformitate cu pct. 42 din Anexa nr.... mai detaliat 1 la HG 210/2016, „Extrasul din Registrul garanțiilor se eliberează de către registrator în termen de cel mult 3 zile lucrătoare din data depunerii solicitării scrise a persoanei.” Respectiv, pentru a afla dacă automobilul care vă interesează este gajat, trebuie să depuneți o cerere de furnizare a informațiilor în privința automobilului la un notar conectat la Registrul garanțiilor reale mobiliare. Notarul, în termen de 3 zile lucrătoare, vă va oferi datele în privința existenței/inexistenței gajului.

12 августа 2024