Cum sa achit partial un credit nerambursat?

4 мая 2017 33

Ceva timp in urma am beneficiat de un imprumut, din pacate nu am rambursat imprumutul la timp, ba chiar am si trecut prea mult timp. La moment situatia cu datoria este transmisa la o companie de colectare a datoriilor, la drept vorbind nu ma ascund sa achit datoria, numai ca dosarul meu nu ajunge la judecata si zi de zi suma creste, nu am posibilitate sa achit acum suma integrala, o solutie pentru mine este sa achit partial. Cum sa procedez in cazul dat?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Salut Adelina,

În cazul dat, soluția optimă ar fi să discutați cu creditorul Dvs. și să îl informați despre intenția de a stinge datoria în rate.
În acest sens veți putea conveni și un grafic de achitare a ratelor.
Nu văd vreun motiv de ce creditorul ar refuza un asemenea scenariu.

Mai multe soluții... mai detaliat ar putea fi oferite după studierea contractului de împrumut.

5 мая 2017