Cum să cer pensie alimentară de la un cetățean străin?

4 июня 2024 3

Bună ziua. Soția mea este cetățeană străină. Recent ea m-a părăsit și a lăsat copilul comun cu mine. Cum pot s-o oblig să achite pensie de întreținere pentru copil?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna Alexei, DVS sunteți în drept să vă adresați în instanță cu o cerere de chemare în judecată pentru a fi incasată pensia de întreținere a copilului minor. De dorit să fiți pregătit, eu pot să vă orientezi pentru a apela la taiderul meu de pe telefonul +37368669950 pentru o... mai detaliat discuție.

4 июня 2024
  • Адвокат

Buna ziua,
o hotărîre pronunțată de instanțele RM în privința unui cetățean străin nu va putea fi executată în RM. Respectiv va fi necesar să solicitați recunoașterea și executarea în țara cetățeanului străin.
Ar fi o cale identificarea unui avocat din țara unde este celălat părinte pentru a avea certitudinea... mai detaliat că acționași corect și/sau că hotărîrea va fi recunoscută și executată în altă țară.
În cazul în care aveți necesitatea ghidarii mă puteți contacta.
Succes!

4 июня 2024