Cum sa fac returul marfii furnizorului intrat în insolvabilitate?

13 апреля 2017 107

Am achizionat marfa de la un agent economic, peste o perioadă de timp marfa nu s-a realizat si am facut returul la marfa. După retur aflu ca compania este in proces de insolvabilitate. Contactind administratorul de insolvabilitate, acesta imi declara ca returul nu are valoare! Administratorul a dat în judecată, declarînd ca am o datorie de 180000 lei, pe cînd în evidență contabilă datorii nu sunt. Cum sa procedez în acest caz? Actele de retur au valoare? Dacă nu, pe cine trebuie tras la raspundere?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Adrian Țurcanu
  • Адвокат

Orice acte au valoare. Pentru inceput este necesar sa va adresati unui avocat, care va analiza respectivele raporturi juridice, regimul bunurilor al caror retur intentionat sa-l faceti etc. Dupa aceasta veti decide cum sa procedati mai departe.

17 апреля 2017
Vladimir Palamarciuc
  • Адвокат

Igor, actul de retur ar putea avea valoare doar daca este prevazut prin contractul partilor. Totusi, recent au fost operate unele modificari la Legea privind comertul interior care stabilesc conditii de interzicere a retururilor. Legea o puteti gasi prin accesarea acestuo link http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=366254 . Daca situatia Dvs. poate fi calificata... mai detaliat ca fiind interzisa de lege, atunci eforturile de retur ar putea fi fara rost chiar daca contractul prevede posibilitatea returului.

19 апреля 2017