Cum sa facem tutela in privinta copiilor, daca ne aflam peste hotare?

21 ноября 2023 1

Buna ziua. Impreuna cu sotul ne aflam peste hotare, iar copiii i-am lasat in Moldova cu bona, careia i-am facut tutela pe copii. Acum ea vrea sa plece. Cum putem face tutela pe numele altei persoane, aflandu-ne aici? Se poate depune dosarul pentru tutela in regim online? Sau e posibil de lasat cumva copiii in grija unei terte persoane fara a face tutela pe numele acelei persoane, pana cand ne intoarcem?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna Elena, DVS sunteți în drept să faceți trimitere la organul tuelar din regiunea de domiciliu a copiilor, adică trebuie să eșiâi le E-maiul instituției și să prezentați o cerere în baza Codului familiar, cu anexa a buletinilele DVS și a persoanei, căruia încredințați afla copiilor sub tutelă. Nu-i de... mai detaliat dorit să fie lăsați copii fără tutelă, mai știi ce se poate să se întîmple, e o întrebare delicată.

22 ноября 2023