Cum să perfectăm mai ieftin și rapid actele pe casă?

30 июля 2024 0

Bună ziua. Acum 2 ani am cumpărat o casă de la niste cunoștințe. Atunci am perfectat doar o procură pe casă. Acum dorim să facem documentele pe casă, iar foști proprietari sunt de acord. Cum ar fi să le facem mai ieftin și rapid, ca să dobândim drepturi depline asupra imobilului?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna ziua d-na Valeria, este nevoie de un avocat, ca să vă prezinte o consultație mai profundă, pentru a perfecta documentele pe casă, mai aveți la dispoziție un an.

30 июля 2024
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Dacă actualii proprietari (vânzători) sunt de acord, mergeţi la notar şi incheiaţi un contract de vânzare-cumpărare.
Pentru aceasta aveţi nevoie de:
Actul ce atestă dreptul de proprietate asupra casei
Extras din registrul bunurilor imobile
Buletinele de identitate a vânzătorului şi cumpărătorului
Certificatul de căsătorie a cumpărătorului (după caz)
posibil confirmarea provenienţei banilor

30 июля 2024