Cum să reacționăm la insulte și amenințări?

15 августа 2023 3

Bună ziua. Din toamna anului 2022 până acum o lună, am locuit împreună cu prietena mea în locuința mamei acesteia. Mama prietenei suferă de obezitate. În această perioadă, s-au iscat multe conflicte, certuri, mama prietenei ne-a amenințat în repetate rânduri. Pentru că nu am mai putut suporta această atmosferă, o lună in urmă ne-am mutat împreună în altă parte. De atunci, mama prietenei ne-a insultat (avem probe și înregistrări audio), ne-a amenințat cu violență fizică și chiar cu moartea, fiind supărată pe faptul că am lasat-o și nu mai mergem la ea să o ajutăm. Este de menționat că nu am lasat-o singură, trăiește cu 2 băieți, fiii săi. Aș vrea să știu ce putem face și cum să reacționăm la aceste insulte și amenințări?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Puteţi să vă adresaţi la poliţie pentru ca aceştea să o sancţioneze contravenţional pe doamna în a cărei case aţi locuit aproape un an şi care a născut şi crescuto pe prietena dumneavoastră.
Dar sfatul meu subiectiv ar fi să vă vedeţi de treburile dumneavoastră şi să o ignoraţi pe... mai detaliat probabil potenţiala viitoare soacră, ori rău oricând se poate face, iar relaţiile degradate foarte greu se refac...
Înţelepciune populară: apa trece, iar pietrele rămân.

17 августа 2023