Cum sa scriu o atestare pentru victima unui accident rutier?

27 марта 2017 35

Cum as putea sa scriu o atestare pentru prietenul meu, care, in urma unui accident rutier, a ramas fara picioare? Va rog sa-ma ajutati.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Dacă am înțeles eu corect, prin atestare aveți în vedere repararea prejudiciului cauzat?
În asemenea caz, înaintați în procesul penal deschis în privința persoanei vinovate de accident o acțiune civilă. În cazul în care persoana a fost deja condamnată, vă adresați cu o cerere de chemare în judecată separată.
În temeiul art.... mai detaliat 1418 alin. (1) cod civil: „În caz de vătămare a integrităţii corporale sau de altă vătămare a sănătăţii, autorul prejudiciului are obligaţia să compenseze persoanei vătămate salariul sau venitul ratat din cauza pierderii sau reducerii capacităţii de muncă, precum şi cheltuielile suportate în legătură cu vătămarea sănătăţii – de tratament, de alimentaţie suplimentară, de protezare, de îngrijire străină, de cumpărarea unui vehicul special, de reciclare profesională etc.”

27 марта 2017