Cum se calculează penalitatea pentru intarzierea darii in exploatare a unui bun imobil?

1 февраля 2018 80

Buna! Cum se calculează penalitatea pentru intarzierea darii in exploatare a unui bun imobil? Imobilul urma a fi dat in exploatare cel tirziu in semestrul II al anului 2015, insa executantul l-a dat in exploatare pe 01.08.2017. Pretul bunului este 15000 Euro. Conform calculelor prolex.md, iese o suma exagerat de mare, probabil incorect efectuau calculele. Va multumesc anticipat!

P.S. in contract nu sunt stipulate clauze penale, dobinzi.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
Va rog să specificați dacă dvs ați încheiat contractul în calitate de persoana fizica consumator sau nu? Bunul dat urmează a fi folosit în alte scopuri decât scopul utilizării personale?

1 февраля 2018