Cum se instalează legal si corect aparatul de aer condiționat la bloc?

26 мая 2019 78

Buna ziua. Spuneți-mi, vă rog, cum se instalează aparatul de aer condiționat corect si legal în exterior la bloc, deoarece vecinul de la etajul de sus l-a instalat chiar deasupra geamului nostru. Este vreo lege la acest capitol?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Regulă expresă nu există, însă urmează a fi luat în calcul specificul dreptului de vecinătate, care enunță că vecinul nu e în drept să creeze incomodități sau limitări ale drepturilor celuilat.
Soluționați amiabil, contrar va fi nevoie de a implica instanța de judecată pentru a obliga la înlăturarea incomodităților.

27 мая 2019