Cum trec casa după mine, daca ambii părinții sunt decedați?

8 июля 2017 156

Părinții sint decedați, tata cu 12 ani și mama cu 3 luni in urma, actele pe casa sunt după tată, spuneți mi va rog unde sa studiez care e procedura de trecere, că am înțeles că e necesar mult timp și multi bani pentru aceasta.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Actele in original(dreptul de proprietate asupra bunurilor defunctului) , mostenitorii plecati la notar , acesta va explica toata procedura de deschidere a dosarului suucesoral , costul termenii ai conditiile!

9 июля 2017
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Pentru început trebuie să vă adresați la un notar în raza teritorială a defunctului pentru deschiderea dosarului succesoral, acesta refuzînd deschiderea pe motiv că ați depășit termenul de 6 luni de când trebuia să acceptați succesiunea și vă va emite o scrisoare de refuz cu care trebuie să vă adresați... mai detaliat în instanța de judecată pentru prelungirea termenului de acceptare a succesiunii.

Astfel, dacă dvs sunteți unicul moștenitor legal, îndată ce primiți hotărârea instanței de judecată puteți să vă adresați la notar pentru deschiderea dosarului succesoral.
În termen de 6 luni dacă acceptați succesiunea, notarul vă emite un certificat de moștenitor cu care vă puteți adresa la oficiul cadastral teritorial si iti inregistrezi dreptul de proprietate.

9 июля 2017