Cum trec casa pe numele meu după moartea tatălui?

4 июля 2017 106

Cum trec casa pe numele meu după moartea tatălui?

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Buna ziua! Vezi pe acest portal multe raspunsuri ale juristilor la intrebari similare (introdu cuvintul-cheie ”mostenire” in motorul de cautare sau acceseaza categoria necesara).
http://yavo.md/rom/raspunsuri/v/sotul-are-casa-la-tara-fara-nici-un-document-mostenire
-------------------------------------------
Este nevoie sa obtii certificatul de mostenitor, de la notarul unde s-a deschis succesiunea. Dupa care, in baza acelui Cerificat de mostenitor, mergi la oficiul cadastral teritorial... mai detaliat si iti inregistrezi dreptul de proprietate.
Termenul de acceptare al succesiunii este de 6 luni de la data decesului. In cazul in care s-a depasit acest termen, vezi explicatiile juristilor de pe link-ul care ti l-am trimis, si la alte raspunsuri similare pe acest portal. Este vorba despre o procedura mai complicata, prin instanta de judecata, si depinde de cit de motivata este depasirea termenului de 6 luni. In sensul ca, in unele cazuri, instanta poate sa refuze repunerea in termenul de acceptare a succesiunii.

4 июля 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Din practica , nu am vazut vreodata sa fie respinsa actiunea pentru prelungirea termenului de succesiune , astfel chiar si starea emotionala dupa decesul persoanei este un temei de prelungire a termenului , or instanta nu are temei de a respinge o astfel de cerere lasind astfel mostenirea in riscul... mai detaliat de a piere !
In raport cu cheltuielile aferente acesteia am un tabel pe care vi-l pot expedia ! Succese
Succese

4 июля 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Extras din Recomandarea nr. 63 a Curtii Supreme de Justitie:
”Plenul Curţii Supreme de Justiţie a RM, în Hotărîreanr.13 din 03.10.2005 „Cu privire la practica aplicării de către instanţele judecătoreşti a legislaţiei la examinarea cauzelor despre succesiune” explică faptul că acţiunea despre prelungirea termenului de acceptare a moştenirii se examinează în... mai detaliat ordinea procedurii de drept comun. Instanţa va examina temeinicia circumstanţelor invocate în motivarea acţiunii. Vor putea constitui circumstanţe temeinice de prelungire a termenului de acceptare a succesiunii: starea de invaliditate a succesorului, îngrijirea unui membru bolnav al familiei, aflarea în străinătate sau în rândul forţelor armate, tăinuirea faptului deschiderii succesiunii de către ceilalţi moştenitori etc. Nu constituie motive temeinice de admitere a acţiunii: necunoaşterea dispoziţiilor legale incidente, lipsa de timp pentru depunerea cererii, necunoaşterea componenţei patrimoniului succesoral şi alte motive similare.”
----
Asadar, trebuie sa cunoasteti ca exista probabilitatea ca instanta sa nu va accepte cererea de prelungire a termenului de acceptare a succesiunii, asa cum exista probabilitatea ca instanta sa accepte cererea. Totul depinde de motivele Dvs.
Nimeni nu poate sa va garanteze ca instanta de judecata va lua o decizie anume.
Daca aveti nevoie de consultatii suplimentare, comentati mai jos, sau trimiteti-mi un mesaj la adresa de e-mail.
Mult succes!

5 июля 2017