Cumpararea unui apartament!

30 января 2018 126

Cum merge procesul cind cumperi un apartament, cum sa nu fii amagit, de ce sa ai grija? Cum se face actul de cumparare?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Victor,
Contractul de vânzare-cumpărare se autentifică notarial sub sancțiunea nulității absolute.
Contractul trebuie să prevadă prețul real al bunului!!!
Vânzătorul trebuie să prezinte notarului actul juridic în temeiul căruia a dobândit dreptul de proprietate, certificatul de la fisc privind lipsa restanței la plata impozitului, exstras și certificat privind valoarea bunului din registrul... mai detaliat bunurilor imobile (se eliberează de către organul cadastral al Agenției Servicii Publice). Dacă vânzătorul este persoană juridică acesta trebuie să prezinte statutul societății comerciale, extras de la Agenția Servicii Publice, după caz, procesul - verbal al adunării generale extraordinare a asociaților sau decizia asociatului unic de a vine bunul și la ce preț îl vinde.
Ar fi bine să solicitați vânzătorului să vă ofere dovada lipsei restanțelor pentru plata serviciilor comunale (deservirea blocului, apă, energie electrică, agent termic, gaz, etc)
Verificați bunul înainte de a încheia contractul, vedeți dacă nu este miros de gaz, scurgeri de apă, umezeală, altfel spus, dacă sunt sau nu prezente careva defecte, corespunde schița bunului imobil din cadastru cu ceea ce vedeți în realitate.
Ar fi de dorit să încheiați contractul direct cu vânzătorul, ci nu prin intermediar (reprezentant prin procurpă), dacă totuși este un reprezentant, verificați împuternicirile reprezentantului și actul lui de identitate, (notarul la fel trebuie să verifice).

30 января 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

De asemenea, atrageți atenția ca bunul sa nu fie grevat cu sarcini sau sa se afle sub sechestru!

30 января 2018