Cunducerea automobilului cu permis de categorie necorespunzătoare

31 мая 2024 3

Bună ziua. Dacă o persoană, care deține permis de conducere categoria A1, conduce un autoturism (categoria B) înmatriculat pe numele său, care sunt consecințele? De exemplu, în articolul 231.1 CC e indicată doar amenda până la 1.500 lei. Alte penalități nu am găsit. Dacă poliția constată fapta descrisă mai sus, trebuie să-l înlăture pe șoferul în cauză de la conducerea mijlocului de transport și să ridice mijlocul respectiv la parcarea specială? Ce se întâmplă dacă încălcarea se repetă? Se acordă puncte, sau se ridică permisul, sau intervin alte consecințe? Ori totul se limitează la amendă până la 1.500 lei și nimic mai mult? Vă mulțumesc mult anticipat.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
De fiecare dată se va aplica amendă conform art. 231 alin.(1) Cod contraventional de la 18 la 30 de unităţi. Nu pot fi aplicate puncte de penaluzare şi nici permisul nu poate fi ridicat.

231. Conducerea vehiculului cu încălcarea regulilor privind

... mai detaliat dreptul de a conduce vehicule

(1) Conducerea vehiculului deținând dreptul de a conduce vehicule pentru o categorie necorespunzătoare

se sancționează cu amendă de la 18 la 30 de unități convenționale.

2 июня 2024