Cunostinta cu materialele dosarului

22 августа 2017 301

Dragi avocati, avem nevoie de ajutorul Dvs. Am incercat sa facem cunostinta cu materialele dosarului dupa pronuntarea deciziei, insa dupa ce am depus cerere la cancelarie am fost informati ca judecatorul este plecat in concediu si se va intoarce cel putin peste o luna, iar dosarul este la el, nimeni neavand acces la el. Problema e ca dorim sa depunem recurs, timpul trece insa nu putem face cunostinta cu materialele. Cat de legala este aceasta situatie si cum totusi putem urgenta acest proces?
Va multumim!

Jurist comments 2

  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Termenul de declarare a recursului este de 2 luni de la data comunicării deciziei integrale. Prin urmare, acest termen va începe să curgă din momentul în care ați primit (în persoană sau prin poștă) copia integrală a deciziei pe care doriți să o atacați și nu din momentul pronunțării dispozitivului... mai detaliat deciziei.

23 августа 2017
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua!

În temeiul prevederilor art 100-105 din Codul de Procedură CIvilă al Republicii Moldova, instanța de judecată are obligația expedierii informației complete privind dosarul repartizat spre examinare către pârât.

Aceasta înseamnă că d-voastă deja aveți la mâna toate materialele cauzei, iar hotărârea/decizia la fel se comunica imediat... mai detaliat după emitere/adoptare și se remite și copie de pe aceasta.

Succese!

23 августа 2017