Dacă am depășit termenul de 90 zile de aflare în spațiul Schengen

20 марта 2017 212

M-am aflat în spațiul Schengen timp de șase luni fără viză. Am solicitat permis de ședere polonez, dar dupa șase luni de așteptare nu am primit nici un răspuns (am doar ștampila în pașaport că aștept actul). La trecerea frontierei ungare mi-au pus o amenda de cca. 100 de euro, pe care însă nu am putut să o plătesc la Chișinău, deorece nu mi-au scris codurile IBAN și SWIFT pe bonul pentru amendă. Cei de la vama ungară mi-au zis ca dacă nu plătesc, nu mai am dreptul de a mă întoarcce în UE. Nu mai am dreptul să merg în spațiul Schengen cu pașaportul moldovenesc? Dar cu pașaport român?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Andrei, nu cred ca juristii moldoveni va pot raspunde la intrebare. Gasiti o solutie sa platiti amenda. Incercati sa cautati in internet. Daca platiti amenda - nu au de ce sa va interzica acces in UE. In plus, daca nu gasiti raspuns - incercati sa intrebati pe un forum juridic... mai detaliat online din Romania. Avocatii romani aplica dreptul european (chiar daca tara nu este in Schengen) si trebuie sa cunoasca unde sa caute regulile despre plata intarziata a amenzilor. Exemplu de platforma - http://avocatro.net/

21 марта 2017