Daca caminul in care locuim ce apartine de colegiul de industrii usoare, noi putem sa il privatizam?

19 июля 2017 62

Buna ziua, as vrea sa aflu, chiar daca caminul in care locuim ce apartine de colegiul de industrii usoare, noi putem sa il privatizam?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Buna ziua. Regula generala este ca Incaperile locuibile din camine nu pot fi privatizate.
Totusi, Legea prevede o exceptie : se admite privatizarea încăperilor de locuit în căminele de tip cameră (cu excepţia căminelor pentru studenţi şi elevi ale instituţiilor de învăţămînt de stat de toate nivelurile şi a căminelor de... mai detaliat tip pat-loc şi pat-cameră) cu condiţia că cel puţin 60 procente din locatarii de răspundere ai încăperilor de locuit la adunarea generală şi-au exprimat în scris dorinţa de a le privatiza.
În acest caz persoanele împuternicite de adunare, în termen de o lună după convocarea ei, sînt obligate să prezinte comisiei pentru privatizarea fondului de locuinţe documentele necesare asupra tuturor locatarilor de răspundere ai încăperilor de locuit, care şi-au exprimat dorinţa de a le privatiza.
****
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=316437

20 июля 2017