Daca copilul are pasaport MD biometric, iar parintii - pasapoarte romanesti, are dreptul sa depaseasca termenul de sedere in tara straina?

5 августа 2018 33

Buna ziua. Avem copil minor pe care l-am adus la noi in Italia, acum 6 luni cu pasaportul biometric moldovenesc. Noi avem pasapoarte romanesti, urmeaza sa il luam si al copilului peste 2 saptamani. Insa vrem sa plecam acasa acum, nu putem astepta pana luam pasaportul romanesc. Intrebarea mea este: nu riscam nimic? Avand in vedere ca copilul a incalcat termenul de sedere in tara UE?

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua!

În asemenea caz, riscați aplicarea unei amenzi de circa 300 euro. Cuantumul amenzii poate varia, însă ea cu certitudine se aplică.

Cel mai bine ar fi să așteptați ridicarea pașaportului românesc.

Succese!

7 августа 2018