Daca elevul are un comportament provocator, profesorul poate chema politistul?

26 ноября 2017 12

Buna ziua. La lectie un elev face diferite glume prostesti, indeamna colegii sa fie iresponsabili, foloseste expresii provocatoare pentru a chema o reactie agresiva de la profesor. In fata directorului si a dirigintelui zice ca nu stie nimic si inventeaza justificari. Directorul adjunct stie de aceste comportamente fata de toate lectiile si nici o reactie cu parintii sau politistul de secror. Cum poate un profesor actiona legal pentru a intrerupe asa comportament? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Filmati sau inregistrati audio comportamentul neadecvat(sau alte probe) si pastrati aceste probe care ar demonstra necorespunderea actiunilor sale cu regulamentul institutiei , pentru a fi exmatriculat din institutia de invatamint ! Dupa ce aveti probe destule depuneti o cerere la directorul institutiei pentru exmatricularea acestuia !
Politia in cazul dat... mai detaliat nu este competenta de a aplica oarecare sanctiuni fata de minor , are doar efectul de frica fata de institutiile statului , insa despre oricare actiuni efectuate de politist vor afla parintii prin posta !

27 ноября 2017