Dacă iau credit fără comision şi dobînda pe 30 de zile şi nu-l pot întoarce, ce risc eu?

27 апреля 2017 200

3000 lei fară dobinda și comision pe 30 zile, fara gaj, doar cu buletinul.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Salut Ruslan,

În această situație, din momentul în care expiră termenul de returnare a împrumutului sunteți pus în întârziere.
Iar persoana ce va acordat împrumutul va putea calcula dobânda de întârziere egală cu rata dobânzii BNM + 5% anual din momentul punerii Dvs. în întârziere.

De asemenea, în cazul în care se... mai detaliat va adresa în instanța de judecată și va apela la serviciile unui avocat, instanța vă va putea obliga să returnați cheltuielile suportate pentru asistența juridică.

Tot instanța de judecată vă va obliga să achitați și taxa de stat suportată de creditor (150 lei).

Ulterior, dacă nu veți stinge datoria benevol, creditorul se va putea adresa cu hotărârea instanței de judecată la un executor judecătoresc. De obicei, cheltuielile de executare sunt puse în sarcina debitorului.

27 апреля 2017