Daca mama copiilor nu va fi decazuta din drepturi, poate sa ramana la mine macar copilul care necesita o ingrijire sporita?

12 мая 2017 24

Sunt asistent parental, am 3 copii in ingrijire, iar unul e foarte bolnavicios, daca mama copiilor nu va fi decazuta din drepturi, poate sa ramana la mine macar copilul care necesita o ingrijire sporita, daca mama biologica nu e in stare sa mearga tot timpul la medici si cheltuie sume enorme pentru ca are probleme grave de sanatate.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Ana Galus
  • Адвокат

Buna ziua, Mariana,

Reiesind din prevederile Regulamentului-cadru cu privire la organizarea şi funcţionarea Serviciului de asistenţă parentală profesionistă şi a standardelor minime de calitate http://lex.justice.md/md/354816/, necesitatile fiecarui copil care se afla in plasament sunt evaluate individual, iar plasamentul poate fi de scurta durata (sub 1 an), in cazul in care se... mai detaliat urmareste reintegrarea copilului cu familia biologica/extinsa, sau de lunga durata (de la 1 an pina la implinirea a 18 ani de catre copil) daca reintegrarea nu e posibil, sau aceasta e solutia optima pentru copil.

Astfel, la examinarea intrebarii privind reintegrarea copiilor plasati la dvs. cu mama lor biologica, puteti ridica intrebarea referitor la necesitatile speciale de tratament ale copilului si (im)posibilitatea mameii de a i le asigura. Deja autoritatea tutelara respectiva va lua o decizie in baza argumentelor existente.

La fel, orice decizie a autoritatii tutelare poate fi conetstata in instanta de judecata.

Va urez succes!

16 мая 2017