Daca masina este scrisa pe tatal meu, este necesar sa am procura pe mine cand merg cu ea?

28 апреля 2017 59

Daca masina este scrisa pe tatal meu, este necesar sa am procura pe mine cand merg cu ea? Mai ales daca la mine in permis este numele corespunzator ca si al tatalui meu din documentul masinei.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Cristian Șchiopu
  • Студент

Alexandru,
Dacă mașina aparține tatălui dumneavoastră, atunci este necesar, cel mai bine, să vă asigurați cu o procură, pentru a evita neplăceri eventuale din partea poliției patrulare, chiar și în cazul în care numele coincide. Colaboratorii poliției ar putea să verifice și alte date cu privire la persoana pe care este... mai detaliat scris automobilul(exemplu: anul nașterii). Procura o puteți întocmi în formă scrisă simplă(nu trebuie să plecați la notar).

Înscrierea unui automobil pe numele cuiva la CRIS Registru, conform legii, nu atestă dreptul de proprietate a unei persoane asupra unui autovehicul. Colaboratorii poliției, însă, ar putea fi conduși după datele persoanei care este înscrisă în acel registru pentru a identifica proprietarul automobilului.

29 апреля 2017