Dacă nu achit polița de asigurare medicală timp de 72 ore

22 апреля 2020 73

Dacă nu achit polița de asigurare medicală timp de 72 ore de la intrarea în țară, pot fi penalizată? Și dacă nu am avut poliță 3 ani, acum se va percepe plata pentru perioada anterioară plus penalizarea?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Bună ziua Ana,

Consecineța de nerespectare a angajamentului de 72 de ore, este faptul că o să achitați din buzunarul propriu costul de aflare în staționar sau terapie intensivă în cazul în care va fi internat la spital. La fel, nu o să puteți beneficia de ajutorul de șomaj.

22 апреля 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Pentru neplata politei de asigurare medicala, poate sa fie calculata o penalitate in marime de 0,1% pe zi din suma datorata, pentru fiecare zi de intarziere.
***
Polita este valabila 1 an. Respectiv, pentru faptul ca anii precedenti nu a fost detinuta polita, nu se sanctioneaza.

23 апреля 2020