Daca sunt obligat sa achit pensie alimentara

12 декабря 2017 62

Am fost casatorit in Rusia, am obtinut pasaport rusesc. Am divortat si am venit in R.M. de 3 ani. Fosta sotie din Rusia ma ameninta sa platesc la copilul de 10 ani pensie alimentara. Ce consecinte pot avea? Eu nu lucrez.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Адвокат

Pensia alimentară trebuie să fie plătită. Soția din Rusia poate obține o hotărâre judecătorească de plată a pensiei în Rusia și apoi să vină în Moldova să o execute silit, adică să vă vândă silit bunurile care vă aparțin.
În R. Moldova, neachitarea pensiei alimentare, în anumite circumstanțe, este și... mai detaliat infracțiune, așa că ea poate depune și plângere penală în R. Moldova.

12 декабря 2017