Dat in judecata pentru abonament telefonic

23 апреля 2019 54

Buna ziua. Am primit de la judecatorie instintare cum ca sunt dat in judecata pentru un abonament telefonic din 2016. Suma ceruta cu penalitati este de 3.000 lei. Am luat legatura telefonic cu firma de telefonie si sunt de acord sa platesc integral suma. Doresc sa stiu daca risc ca acestia sa ma actioneze in continuare in instanta, chiar dupa ce platesc suma integrala sau isi vor retrage plangerea? Au spus ca imi ofera chintanta pe suma pe care o platesc si ce reprezinta aceasta suma si ca vor trimite instantei cum ca suma a fost platita. Mentionez ca va plati tatal meu, eu find plecat din tara. Va multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

In cazul in care dvs efectuați achitarea solicitați eliberarea unui înscris în care aceștia confirmă pentru ce are loc achitarea (pentru a vă asigură) ulterior ei vor putea formula în instanța o cerere cu privire la renunțarea la acțiunea civilă.

23 апреля 2019