Datoria poate fi probata cu martori?

18 мая 2017 69

Este o persoana care mi-e dator cu o suma de bani nu mica si nu am nimic ce si cum sa demonstrez. Numai baieti care pot sa confirme. Cum pot cere banii?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Ricu.

Conform art. 210 și 211 din Codul civil, nerespectarea formei scrise a actului juridic [a cărui obiect are o valoare ce depășește 1000 de lei] face să decadă părțile din dreptul de a cere, în caz de litigiu, proba cu martori pentru dovedirea actului juridic.

Prin urmare, dacă ați dat... mai detaliat cu împrumut cuiva mai mult de 1000 de lei și nu aveți nicio dovadă scrisă care ar demonstra existența acestui împrumut, nu veți putea cere audierea martorilor în instanță cu scopul de a dovedi existența împrumutului.

O zi bună.

19 мая 2017