Datorie din 2016

15 октября 2021 83

Buna ziua. E posibil de anulat datoria, daca titlul executoriu a fost emis in 2016? Sau e posibil de achitat doar suma imprumutata, fara dobanda si penalitati?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
nu puteți anula parțial, totul rămîne conform titlului pînă la achitare dacă nu este o altă înțelegere cu creditorul sau survenirea prescripției.

15 октября 2021
Nicolae Marian
  • Адвокат

Buna ziua! Este posibil doar în cazul în care creditorul acceptă diminuarea sumei. În alte cazuri nu este posibil. Potrivit Codului de Executare al RM un Titlul o dată înaintat la executare poate fi reținut în cadrul biroului de executare exact ațât timp cât nu se restituie creditorului fie la... mai detaliat cererea acestuia fie din moți de imposibilitate de executare.

16 октября 2021