Datorie financiară

26 июля 2024 0

Bună ziua. Acum 3 ani în urma am ajutat un prieten cu un instrument nou, cu ideea ca îmi întoarce înapoi altul nou. Instrumentul așa și nu a fost restituit, cum a fost înțelegerea. Deja am ajuns la înțelegere ca îmi restituie în bani, instrumentul costă 500€. Dar mereu spune că nu are bani. Cum as putea să recuperez banii, pe cale juridică?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua. Dacă nu aveși o înțelegere scrisă (un contract) în care să fie indicate toate momentele importante cum ar fi prețul, termenele, denumirea și calitatea bunului, solicitați de la prieten o recipisă precum acesta ar fi împrumutat de la dumneavoastră acei 500 eureo și se obligă să-i restituie.... să... mai detaliat zicem peste 2-3 luni. Solicitați și o copie a buletinului de identitate. După expirarea termenului stabilit, transmiteți prietenului o notificare prin care îi oferiți 7 zile pentru restituirea datoriei,în caz că nu vă restituie banii nici așa, deja vă adresați în judecată.

29 июля 2024
  • Юрисконсульт

Buna ziua dl. Igor, corect v-a orientat colegul dl, Sergiu, dar nu uitați, că prietenul s-a folosit de situația DVS, el s-a luat niște obligațiuni, dar nu s-a ținut de cuvânt, e curat în varianta rusă кидос, DVS trebuie să fiți insistent, în caz de refuz, DVS sunteți în drept... mai detaliat să apelați la CNA-l din zonă cu o cerere de a fi tras la răspundere penală, conform Codului penal, și anume art. 327 CP, succese.

29 июля 2024