Datorie la incaso

20 марта 2017 701

Am luat un credit de la iute credit in suma de 3000 sau 3500 lei. In octombire s-a nascut fetita. Si am avut probleme de bani. Am folosit toti banii pentru restabilirea sanatatii ei. Am vindut si noutbukuk si telefonul meu si a sotiei si inelele de logodna. Tot ce am avut de vindut. Am rugat compania iute credit sa ma restructureze sau sa ma astepte 2 luni. Ei au refuzat si m-au transferat la compania de colectari incaso. Am vb cu reprezentantul incaso. Mi-a structurat creditul partial in (februarie data de 2 am facut o achitare de 1200 lei). Trebuea pe 1 martie sa fac o achitare de 1500 lei. Nu am facut-o ca nu am primit salariu de la lukru. Am sunat azi pe incaso data de 20.03.2017 si le-am spus problema si ka fac achitarea pe doua luni in aprilie pe 1-2 2017. Reprezentantul mea zis ka s-a anulat din data de 6 februarie procentul si nu crestea. Dar ca nam achitat ei azi mil pun si mil kalkuleaza din data de 6. Lucru care nu am fost la kurent cu asta. Acum datoria mea fara procente mea zis ka e 4980 lei, dar azi imi pun procentele si va fi la 6000 lei. Eu nu ma pot deskurka ku asa sume. Deja lukrez la salariu stabil. Am cerut sa ma ajute sa akit ite mai putin dar meau spus ka procentul e de 30 lei pe zi. Si nu pot esi din inkurkatura. Nu am la cine apela la ajutor. Si ma gindesk daca sai zik sa ma dea in judekata pentru ka nu ma pot deskurka. Ce o sa fie? Am un kopil de 5 luni numai eu lukrez. O sa ma inkida? Daka nu ma vor inkide si imi vor creste suma minim la 15 mii cred eu. Voi putea sa akit la judekata pe parti fara procente? Sau cum e situatia?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Nu va inchide nimeni pentru datorii. Mergeti la Iute Credit si la Incasso si negociati. Scrieti-le o cerere asa cum ati scris aici - despre probleme de sanatate si intretinerea copilului minor. Solicitati incetarea calcularii dobanzii si aprobarea unui plan de restituire a soldului. Incercati sa respectati planul de plata.

22 марта 2017