Datorie mare la alimente acumulata

12 мая 2017 77

buna seara,sotul meu a divortat cu prima sotie cind copilul lor avea un an, noi cind ne-am intilnit el trecea in clasa-ntii, nu stiu din invidie sau gelozie dar cum am inceput sa locuim impreuna ea a inceput cu atacuri in judecata, ne transforma viata in iad, avem fetita de 4 ani, i-au pus de la judecata 1200 lei alimentele, toti anii s-au acumulat aproape 30000 lei, au sechestrat si casa si doua masini, e posibil pentru asa suma? timp de jumatate de an executoarea a spus ca n-au calculat corect si a crescut la 90000 lei, se comporta f urit cu mine si nu vrea sa explice nimika, cum se lucreaza la dosarul nostru, nu se lucreaza nikaeri. Noi nu suntem impotriva de alimente dar cine mai plateste atita? Citi cunoscuti am nimeni nu primeste asa sume, noi si mai mult am da, dar sotia lui nu ne da baiatul, vrea ca sa se duca ei in trei sa se intilneasca, mai pe scurt scriu, dar nu stiu, poate stiti daca este vreo cale, as vrea masina sa o scoata de sub sechestru sa o pot vinde, ca suntem plini de datorii de la alimentele lor, am luat un avocat anul trecut si am platit 500 euro, de jumate de an nu raspunde la telefon. Ce sa fac?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

cu avocatul reziliati Contractul si solicitati in scris restituirea sumelor. In caz contrar, adresati-va numaidecit la Uniunea Avocatilor cu o plingere. Asta si spuneti avocatului, ca daca nu va intoarce banii- veti depune Plingere!
In rest, Dvs intr-adevar va trebuie un avocat...pentru ca situatia e complexa. Trebuie studiat dosarul de executare,... mai detaliat hotarirea judecatoreasca, etc... In linii generale, daca hotarirea judecatoreasca este irevocabila, atunci suma stabilita nu se mai discuta. Ce tine de sechestru, Codul de Executare prevede posibilitatea de a elibera de sub sechestru un bun, in scopul vinzarii acestuia pentru achitarea datoriilor.
Totusi, Va recomand sa gasiti un avocat competent!

16 мая 2017