Datorie stinsa, card blocat in continuare

11 июня 2024 2

Buna ziua, stimati juristi! Am avut o datorie la o companie de microfinantare. Eventual, aceasta a ajuns la o executoare judecatoreasca. Aceasta imi tine de 2 luni cardul de salariu blocat. I-am prezentat toate documente ca este card de salariu. Mi-a extras toata suma datoriei, si anume 19.956 lei, plus suma de 3.475 lei cu titlu de cheltuieli de executare. Sumele mentionate sunt deja in contul executoarei, dar aceasta oricum nu imi deblocheaza cardul. Este legal asa ceva: datoria a fost stinsa, am achitat toate cheltuieliele si onorariul, dar imi tine cardul de salariu blocat?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna Anatol, e o chestiune ne plăcută, contul bancar e blocat de 2 luni, când DVS v-ați achitat în total cu executorului, eu vă priopun să scris executyorului o cerere, unde să aduceți la cunoștință circumstanțele descrise mai sus de DVS, că o să fiți nevoită să apelați oficial la... mai detaliat Uniunea Executorilor din mun. Chișinău, str. Kiev 3 cu o plângere asupra lui.

12 июня 2024